ABD’nin Çin senaryosu: Birinci başta ‘yumuşak noktalar’ gaye alınacak

ABD Deniz Piyadeleri Kumandanı Orgeneral David Berger, muhtemel bir çatışmaya girmeleri durumunda Çin ordusunun komuta denetim düzeneği ve lojistik ögelerinin öncelikli gaye olacağını, Çin’in de misal seçeneklere yönelmesini beklediklerini söyledi. Washington merkezli Hudson Enstitüsünde konuşan Orgeneral Berger, ABD Deniz Piyadelerinin yeni savaş doktrini ve kuvvet dizaynı üzerine değerlendirmede bulundu.

Lojistik konusunun artık istihbarat kadar kritik olduğuna dikkati çeken Berger, operasyon planlamalarında lojistiğin de birinci ele alınan husus haline geldiğini lisana getirdi.

Berger, lojistiğin yanı sıra savaş alanına dair bilginin de son derece kritik olduğunu Rusya-Ukrayna savaşında çok net gördüklerini kaydetti.

Çin üzere bir ülke ile karşı karşıya geldiklerinde ABD kuvvetlerinin dayanmasını sağlamak için yapılacakların ne olduğuna ait soruya cevap veren Berger, “İlk başta yumuşak noktaları amaç alacağız. Bu da varsayım edeceğiniz üzere hem lojistik ögeler hem de komuta denetim sistemi.” dedi.

ABD’li kumandan, ayrıyeten son 20 yılda Çin’in de Amerikan ordusunun komuta denetim düzeneğini nasıl zayıflatacağı üzerine çalıştığını zira ABD ordusunun operasyonlarda komuta denetime çok ehemmiyet verdiğini bildiğini söyledi.

Berger, “Bir çatışma olursa onlar da bizim komuta denetim düzeneğimizi gaye alacaktır.” diye konuştu.