AB’den, Ukrayna’ya 9 milyar avro ek takviye kelamı

“Ukrayna, cephede Avrupa pahalarını savunuyor” diyen von der Leyen, Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Von der Leyen, Ukrayna’nın kısa vadede muhtaçlık duyduğu finansmana erişimini sağlamak istediklerini belirterek, “Ukrayna için 2022’de 9 milyar avroya kadar yeni makro-finansal yardım teklif ediyoruz.” tabirini kullandı.

Bunun istisnai bir dayanak olduğuna işaret eden von der Leyen, ayrıyeten ülkenin tekrar inşasının da planlanması gerektiğini anlattı.

Von der Leyen, AB’nin bu yine inşa gayretinde öncülük etme sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Tekrar inşa için Ukrayna ve AB Kurulu tarafından yönetilecek bir platform kurmayı da teklif ettiklerine dikkati çeken von der Leyen, bu platformun Ukrayna’nın inşasına katkı verecek ülkeler, memleketler arası bağışçılar, memleketler arası finans kurumları ve öbür benzeri düşünen ortakları bir ortaya getireceğini belirtti.

Von der Leyen, Ukrayna’nın tekrar inşasında yatırımların ıslahatlarla birlikte yürütülmesinin ehemmiyetine işaret ederek, bu efora yalnızca AB katkısının kâfi olmadığını oburlarının da sürece katılması gerektiğini vurguladı.

Kelam konusu yardım paketinin hayata geçmesi için Avrupa Parlamentosu (AP) ile AB Kurulu’nun onayı gerekiyor.

AB, yakın etrafındaki ülkelere ekonomik kriz devirlerinde makro-finansal desteklemeler sağlayabiliyor.

AB mali yardımları, kelam konusu ülkenin olağan kaidelerde piyasalardan alabileceği kredilerden çok daha uygun ödeme şartları içeriyor.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.