ABD ve AB’den Ukrayna’ya 2.7 milyar dolar

ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansı (USAID), Hazine Bakanlığı ile uyum içinde Dünya Bankası üzerinden bilhassa sıhhat çalışanlarının maaşının ödenebilmesi için Ukrayna hükûmetine 1,7 milyar dolarlık bütçe yardımı yapıldığını duyurdu.

USAID’den yapılan yazılı açıklamada, “Başkan Joe Biden‘ın, Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy‘e bütçe yardımı kelamı çerçevesinde, USAID, ABD Hazine Bakanlığı ile uyum halinde Ukrayna hükûmetine 1,7 milyar dolarlık ek bütçe yardımı verdi.” sözüne yer verildi.

Dünya Bankası üzerinden yapılacak bu yardımın Rusya savaşı nedeniyle Ukrayna bütçesinde oluşan açığın kapanmasına yardımcı olacağı belirtilen açıklamada, son yardımlar ile temel gereksinimlerin karşılanacağı ve bilhassa sıhhat işçisinin maaşlarının ödeneceği aktarıldı.

Açıklamada, USAID’in bugüne kadar Ukrayna hükûmetine 4 milyar dolar direkt bütçe yardımı sağladığı, bu sayede Ukrayna’daki birçok temel gereksinimin karşılanabildiği bildirildi.

AB’DEN 1 MİLYAR EURO

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya ek 1 milyar euroluk (1 milyar dolar) dayanağı onayladı.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kurulun bugün onayladığı yardımın Ukrayna’ya bu ay içinde ulaşacağını bildirdi.

Yardım, Komitenin mayısta teklif ettiği 9 milyar euroya varacak makro-finansal yardım paketinin birinci kısmını oluşturuyor.

Böylece AB’nin Ukrayna’ya savaşın başından itibaren yaptığı yardım 2,2 milyar euroya ulaşmış olacak.

1,2 milyar euroluk birinci ölçü, Rusya ile yaşadığı gerginlik nedeniyle savaştan günler evvel ilan edilmişti.